دسته بندی نشده

چطور اتصالات پلی اتیلن را آب بندی کنیم؟

به چه صورتی اتصالات پلی اتیلن آب بندی می شوند؟

به چه صورتی اتصالات پلی اتیلن آب بندی می شوند؟

یکی از مهم ترین مراحل اجرای صحیح اتصالات پلی اتیلن، آب بندی این اتصالات می باشد. در حال حاضر کاربرد این اتصالات پلیمری، در زمینه های مختلف صنعتی، ساخت و ساز، کشاورزی و سیستم های گازکشی،  هر روز بیشتر می گردد. دانستن این نکته که چطور اتصالات پلی اتیلن را آب بندی کنیم ، بسیار ضروری می باشد، زیرا چنانچه این اتصالات به طور صحیح آب بندی نگردد، باعث بالا رفتن هزینه ها در نتیجه هدر رفتن سیالات می شود. حتی در برخی موارد ممکن است عدم آب بندی صحیح این اتصالات پلیمری، باعث شود ایمنی سیستم در خطر قرار گرفته و برای شما خسارات زیادی را به بار آورد. 

نکات مهم در آب بندی اتصالات پلی اتیلن

اتصالات پلی اتیلن از نوع رزوه ای بوده و انواع مختلفی مانند اتصالات پیچی و مدل های دیگر را شامل می شوند. به طور یقین شما می توانید که به تنهایی این اتصالات را آب بندی کنید، زیرا این کار اصلا سخت نمی باشد. فقط برای این امر لازم است که به نکاتی توجه کنید. در قسمت زیر به نکاتی مهم در زمینه آب بندی اتصالات پلی اتیلن می پردازیم:

  • در ابتدای کار لازم است که از سالم بودن رزوه ها مطمئن شوید. زیرا اگر رزوه ها ناقص بوده و اشکال فنی داشته باشند، نتیجه به دست آمده برای شما ایده آل نخواهد بود. 
  • علاوه بر سالم بودن رزوه ها قبل از اتصالات، یکی دیگر از نکاتی که لازم است جهت آب بندی اتصالات رعایت کنیم، روش صحیح استفاده از نوار تفلون می باشد. نوار تفلون باید کاملا سطح لوله را بپوشاند و نباید هیچ نشتی و سوراخی به بیرون داشته باشد.
  • نکته مهم دیگر این است که باید در انتخاب نوار تفلون دقت کنید. نوار تفلون مورد استفاده حتما باید دارای استانداردهای مورد نیاز باشد. منظور این است که ضخامت نوار تفلون استاندارد بوده و از کیفیتی مناسب بهره مند باشد. 

مراحل آب بندی کردن اتصالات پلی اتیلن

در هنگام انجام اتصالات پلیمری لازم است بدانیم که چگونه اتصالات پلی اتیلن را آب بندی کنیم تا هیچ نوع نشتی در آینده نداشته باشد. برای این امر باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید: 

  1. در مرحله اول پس از اطمینان از سلامت رزوه ها، باید با نوار تفلون از رزوه اول شروع به پیچیدن کرده و به سمت انتها حرکت کنید. باید دقت کنید که پیچیدن شما باید در جهت عقربه های ساعت و با تمرکز لازم انجام شود.
  2. تعداد دور هایی که نوار تفلون روی رزوه می پیچد، بستگی به سایز اتصالات پلی اتیلن دارد و برای اندازه های مختلف، تعداد دورهایی که می پیچد می تواند متفاوت باشد. مشخص است که اتصالاتی با قطر های بزرگتر، به مقدار زیادی نوار تفلون نیاز خواهند داشت. 
  3. از نکات مهم پیچیدن نوار تفلون به دور رزوه ها، این می باشد که باید نوار تفلون را دور رزوه آخر نپیچید و آن را خالی بگذارید. در نتیجه قبل از رسیدن به دور نهایی، لازم است که نوار تفلون را به وسیله قیچی برش دهید.
  4. در مرحله بعد نوبت این است که رزوه های داخلی مورد بررسی قرار گیرند تا از سلامت آن ها مطمئن شوید. در بستن رزوه ها صبور باشید و این کار را بسیار آرام انجام دهید تا مطمئن شوید که آن ها فیکس شده اند.

از دلایل مهمی که باید بدانید به چه صورتی اتصالات پلی اتیلن آب بندی می شوند این است که این اتصالات در سیستم های لوله کشی ساختمان ها و تاسیسات و سیستم های آبیاری تحت فشار قطره ای مورد استفاده قرار می گیرند و این امر بسیار ضروری است که آب بندی آن ها به صورتی انجام شود که از هدر رفت آب جلوگیری شود. البته باید بدانید که نوارهای تفلونی که جهت آب بندی این اتصالات پلیمری استفاده می شوند، با ورق تفلون PTFE  و میلگرد، هم جنس بوده و از ویژگی های آن مقاوم بودن در برابر حرارت و ضد اسید بودن می باشد. 

نقش بوشینگ و اورینگ در آب بندی اتصالات پلی اتیلن پیچی

اتصالات پیچی پلی اتیلن شامل قطعه های مختلفی از جمله بوشینگ، اورینگ، بدنه، اسپلیت و سرپیچ می باشند. از نکات مهم درباره آب بندی اتصالات پیچی پلی اتیلن این است که در این اتصالات نیازی به جوشکاری، چسب، نوار تفلون و یا سایر روش های دیگر نمی باشد و می توان با استفاده از چند قطعه به سادگی این آب بندی را انجام داد.

بوشینگ یکی از قطعه هایی است که در عمل آب بندی اتصالات پلی اتیلن نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. بوشینگ قطعه ای از جنس ورق پلی اتیلن(ورق PE) می باشد و بخشی از اتصالی است که در میان اورینگ و اسپلیت قرار می گیرد. هنگامی که بوشینگ وارد اتصال می شود، به وسیله فشاری مضاعفی که بر روی اورینگ وارد می کند، باعث می شود که آب بندی اصولی و صحیح در اتصال پیچی پلی اتیلن انجام پذیرد.

از دیگر قطعات کاربردی در عمل آب بندی اتصالات پیچی پلی اتیلن قطعه اورینگ می باشد. قطعه اورینگ که حلقه ای از جنس لاستیک است، نقش اساسی و مهمی در آب بندی اتصال پلی اتیلنی دارد. در واقع این قطعه بر روی لوله پلی اتیلن قرار گرفته و به دلیل اینکه در برابر فشار از مقاومتی بالا برخوردار بوده و انعطاف پذیر است، این توانایی را دارد که آب بندی اتصالات را مستحکم تر کرده و از نشت سیالات جلوگیری کند. به این دلیل است که به نوار چسب و سایر تجهیزات جهت آب بندی اتصالات پیچی پلی اتیلن نیازی نخواهد بود.

چرا اتصالات پلی اتیلن باید آب بندی بشوند؟

از علت های مهمی که باید یاد بگیریم چطور اتصالات پلی اتیلن را آب بندی کنیم ، این است که این اتصالات رزوه ای پلیمری از تجهیزات مورد نیاز و ضروری در تاسیسات، ساختمان ها و سیستم ‌های آبیاری است که در انواع گوناگونی تولید می‌ شوند. آب بند کردن این تجهیزات باعث می شود که آب و سیالات دیگر به وسیله نشتی از بین نرفته و از خسارت هایی که ممکن است پیش آید جلوگیری می کند. برای انجام این آب بندی رعایت دو امر سالم بودن رزوه ها و استفاده درست از نوار تفلون بسیار مهم است. یکی از تولید کنندگان معتبر و پیشرو در صنایع پلیمری، مجموعه واقف ظرف می باشد که توانسته است با سابقه درخشان ۴۰ ساله خود و به همراه تیم متخصص پلیمری، خدمات گوناگونی را به موسسات خصوصی و دولتی، ارائه نماید. مجموعه واقف ظرف به وسیله دستگاه ها و ماشین آلاتی مدرن و با کمک نیروهای ماهر و متخصص خود توانسته است ورق های پلی اتیلن، پلی استایرن، پلی پروپیلن و کریستال و … را با بالاترین کیفیت ممکن تولید کرده و در صنعت پلیمر حرفی برای گفتن داشته باشد.

بازگشت به لیست
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها