دسته بندی نشده

ورق پلی اتیلن و کاربردهای آن در صنعت بسته بندی

پلی اتیلن یا پلیتن، نوعی پلاستیک است که در سراسر جهان، در مقایسه با سایر پلاستیک ها، کاربرد و استفاده بیشتری دارد. در واقع، بیشترین سهم در صنعت بسته بندی، مربوط به بسته بندی های پلی اتیلنی می شود؛ چون دارای خواص همه کاره، هزینه بسیار پایین، سهولت در پردازش و کاربردهای گسترده می باشد. لازم به ذکر است که این نوع پلاستیک ها، بیشتر از 50 سال پیش برای اولین بار تولید شدند، ولی فرآوری و توسعه ساخت در آن، توانسته است به بهبود عملکرد، خواص و کاربردهای ورق پلی اتیلن کمک شایانی کند.

کاربرد های پلی اتیلن و دلایل مصرف بالای آن

پلی اتیلن به عنوان کالای پلاستیکی فوق العاده مفید، به خصوص در میان شرکت های مختلف طراحی محصولات خانگی و مصرفی کاربرد دارد. انواع پلی اتیلن، به علت برخورداری از تنوع، در صنایع متنوعی کاربرد دارند. پلی اتیلن، متداول ترین نوع ترموپلاستیک به کار برده شده در محصولات مصرفی است که در ادامه به برخی از کاربردهای آن می پردازیم:

بسته بندی مواد غذایی 

به علت مقاومت پلی اتیلن در مقابل آسیب های شیمیایی و همچنین جذب آب، در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود. 

لوله های پزشکی 

 به علت عدم تخلخل پلی اتیلن، این ماده در برابر آلودگی مقاومت داشته و برای استفاده از کاتترها و دیگر محصولات پزشکی، ماده ای ایده آل می باشد.

بطری و سطل

 به علت دوام این پلاستیک در مقابل عوامل محیطی خارجی و همچنین سختی آن، برای استفاده در محصولات تزریقی و مصرفی، بسیار مطلوب است.

جلیقه های ضد گلوله 

 الیاف پلی اتیلن با برخورداری از استحکام کششی بالا و همچنین سبک بودن، برای کاربرد های ایمنی و جلیقه های ضد گلوله، بسیار ایده آل می باشند.

کابل ها 

 ورق پلی اتیلن به علت وزن کم، برای استفاده در انواع کابل مناسب است. سبکی در کنار جنس محکم و نصب آسان آن، باعث شده در کاربردهای صنعتی پیچیده نیز مفید واقع شود.

کاربرد پلی اتیلن در انواع بسته بندی

سازگاری و تطبیق پذیری ورق پلی اتیلن باعث شده به گزینه ای محبوب برای تولید کنندگان در قسمت های گوناگون صنایع بسته بندی تبدیل شود. انواع بسته بندی ها با پلی اتیلن به شرح زیر است:

 1. بسته بندی مواد غذایی

به علت توانایی پلی اتیلن در محافظت از مواد غذایی در مقابل رطوبت، آلودگی و اکسیژن، به صورت وسیعی در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود. همچنین برای ساخت انواع فرمت بسته بندی نظیر فیلم، سینی و کیسه برای محصولاتی مثل میوه، لبنیات و گوشت کاربرد دارد.

 1. بسته بندی نوشیدنی

به طور معمول از پلی اتیلن در بسته بندی مختلف نوشیدنی ها، مانند آب و نوشابه ها استفاده می شود. همچنین از آن برای تولید درب ها، بطری ها و فیلم هایی استفاده می شود که در برابر رطوبت و گاز، مانعی ایجاد کرده و تازگی و کیفیت محصول را تضمین می کند.

 1. بسته بندی پزشکی و دارویی

پلی اتیلن به علت خاصیت بازدارندگی بالا، در بسته بندی های دارویی و پزشکی، به صورت گسترده استفاده می شود که می توان به بسته های تاول، ویال و کیسه های داروها و وسایل پزشکی اشاره کرد.

 1. بسته بندی صنعتی

به علت استحکام و دوام پلی اتیلن، در بسته بندی های صنعتی آن را برای کاربردهای سنگین و ساخت محصولاتی نظیر جعبه، درام و پالت انتخاب می کنند و می توان از آنها برای حمل و نقل ایمن کالا استفاده کرد.

 1. بسته بندی کالاهای مصرفی

پلی اتیلن به شکل گسترده در بسته بندی کالاهای مصرفی مانند  پاک کنندهای خانگی، محصولات مراقبت شخصی و غذای حیوانات خانگی کاربرد دارد. همچنین از آن برای ساخت لوله ها و ظروف استفاده می شود، زیرا علاوه بر محافظت از محصول، توزیع آسانی هم دارد. 

مزایای بسته بندی های پلی اتیلنی

با وجود بسته بندی های مختلف، همچنان بسته بندی های پلی اتیلنی، از پرکاربردترین نوع آن ها هستند. امروزه پلی اتیلن، بادوام ترین نوع پلاستیک موجود می باشد که به علت خواص شیمیایی آن، مقاومت بالایی دارد و قیمت آن نیز بسیار مناسب است. علاوه بر این، پلی اتیلن از نمونه پلیمرهای نفتی مشتق شده بوده و قادر است خطرات زیست محیطی را از سر بگذراند. در ادامه مزایای بسته بندی با ورق پلی اتیلن را بررسی می کنیم:

 • حفاظت پیشرفته

پلی اتیلن ضد نشتی بوده و اجازه عبور بخار آب را از خود نمی ‌دهد. پلاستیک را باید به دور محصول پیچیده و توسط مهر و موم محکم نمود. شرکت های الکترونیکی از ورق های پلی اتیلن برای قطعات الکترونیکی استفاده می‌کنند و علت آن محافظت قطعات از دستکاری و رطوبت است.

 • سازگاری بسیار بالا

پلی اتیلن قابل تنظیم و بسیار متنوع بوده و علاوه بر محافظت، گزینه تبلیغاتی عالی جهت مناسب بودن محصولات ارائه می ‌دهد که آن را سازگار می ‌کند. وجود رنگ ها و ضخامت های مختلف سبب می‌شود که مناسب ترین بسته بندی دلخواه و مورد نیاز ارائه شود.

 • وزن بسیار کم

پلی اتیلن سبک بوده و فضای ذخیره سازی فراوانی نیاز ندارد. به این علت، حمل و نقل آسانی داشته و ردپای کربن هنگام حمل و نقل کاهش می یابد.

 • مقرون به صرفه

علاوه بر عدم نفوذ رطوبت، پلی اتیلن از چگالی پایین پایین برخوردار است و کم هزینه است. بطری های روغن، شامپو، تمیز کننده خانگی، بشکه های پلاستیکی و گلدان ها، همه از HDPE ساخته می شوند.

 • بادوام

پلی اتیلن در مقابل تأثیرات خارجی، مقاوم و بادوام می باشد. HDPE ، نوعی پلی اتیلن مقاوم در مقابل سوراخ شدن، پارگی و کشش است. از نمونه رایج این مواد می توان به کیسه های زباله، کیسه های مواد غذایی، فیلم های بسته بندی و  کیسه های بسته بندی خرده فروشی اشاره کرد.

 • محکم

پلی اتیلن ترفتالات که مشتق شده از پلی اتیلن است، استحکام بسیار بالایی در مقایسه با اشکال دیگر پلاستیک داشته و علاوه بر ساختاری محافظ و محکم، خواص بسیار خوبی در مقابل رطوبت از خود نشان می‌دهد. بهترین مثال ها از این نوع عبارتند از: کارتن های شیر، بطری های روغن پخت و پز و بیشتر درب های بطری.

 • انعطاف پذیری بالا

پلی اتیلن با چگالی کم، ماده ای بسیار انعطاف پذیر بوده و معمولا در سراسر جهان برای محصولات اولیه کاربرد دارد. این ماده نرم، شفاف و قابل آب بندی حرارتی بوده و ثابت می‌ کند که جهت بسته بندی مناسب است. از خواص انعطاف پذیری این محصول می توان به کاربرد در کیسه های پلی اتیلنی بسته بندی محصولات، ابزار خودرو، لوله ها و بسته بندی قطعات اشاره کرد. همچنین از کیسه های پلی اتیلنی با ضخامت بالاتر جهت بسته بندی چاقو، میخ و سایر اشیای تیز استفاده می شود. 

 • به راحتی قابل بازیافت

کیسه های پلاستیکی به آسانی قابل بازیافت می باشند و به نسبت مواد بسته بندی دیگر، به انرژی کمتری برای تولید نیاز دارند. علاوه بر این نسبت به کاغذ، 80 درصد کمتر زباله جامد تولید می ‌کنند.

کاربردهای نایلون سه لایه پلی اتیلنی در بسته بندی

کیسه های نایلونی سه لایه، در مصارف بسته بندی کاربرد فراوانی دارند. کاربردهای این کیسه های پلی اتیلن در بسته بندی عبارتند از :

 1. بسته بندی پلی اتیلن قطعات یدکی موتور سیکلت و خودرو
 2. بسته بندی تجهیزات صنعتی بزرگ
 3. بسته بندی ابزار و قطعات صنعتی کوچک
 4. بسته بندی دستمال کاغذی
 5. بسته بندی خاک، کود و بذر کشاورزی
 6. بسته بندی خشکبار و حبوبات
 7. بسته بندی نان سنتی و صنعتی
 8. بسته بندی پوشک بچه
 9. سایر بسته بندی های نایلونی
 10. نایلون دسته دار فروشگاهی

مزایای بسته بندی فیلم پلی اتیلن ۳ لایه

تولید و ساخت فیلم خام بسته بندی ورق پلی اتیلن ۳ لایه یا همان نایلون رولی ۳ لایه، نسبت به بسته بندی های دیگر با جنس های متعددی مانند پلی استر، سلفون، کاغذی و لمینیتی، از مزایا و برتری خاصی برخوردار است. نایلون های سه لایه در ضخامت، رنگ ها و ابعاد مختلف برای بسته بندی انواع کالا استفاده می شوند. از جمله مزایای بسته بندی با نایلون های ۳ لایه عبارتند از :

 • قیمت مقرون به صرفه و ارزان
 • قابلیت بازیافت و تبدیل به گرانول
 • قابلیت تولید دوباره و بازگشت به چرخه تولید
 • چاپ پذیری با کیفیت و با هزینه کمتر
 • دوخت پذیری عالی و بدون نقص
 • نرمی، کشسانی و انعطاف بسیار مناسب
 • مقاوم در مقابل پارگی و سوراخ شدن
بازگشت به لیست
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها