دسته بندی نشده

مقایسه ورق کارتن پلاست و پلی کربنات

مقایسه ورق کارتن پلاست و پلی کربنات

مقایسه ورق کارتن پلاست و پلی کربنات

ورق کارتن پلاستیک و پلی کربنات دو نوع ماده‌ متفاوت هستند که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. در کل، استفاده از ورق کارتن پلاست یا پلی کربنات برای هر پروژه‌ای به عوامل مختلفی مانند بودجه، نوع کاربری مربوط می شود. در ادامه به معرفی بیشتر این دو می پردازیم.

ورق کارتن پلاست چیست

ورق کارتن پلاست نوعی از کارتن با کیفیت بالا  و مقاوم است که برای بسته بندی و حمل و نقل کالاها از آن استفاده می‌شود. این کارتن قابلیت بازیافت دارد به این علت که از مواد بازیافت درست  می‌شود. کارتن پلاست از دو ورق صاف خارجی تشکیل شده که به صورت موازی و به وسیله صفحات باریک عمودی به یکدیگر وصل شده اند.

کارتن پلاست از پلی پروپیلن ساخته می شود و در برابر گرما بسیار مقاوم بوده و شباهت زیادی به پلی اتیلن دارد. از این ترموپلاستیک ها برای ساخت جعبه های باطری ، بسته بندی کالا و طناب استفاده می کنند. این ماده قابل بازیافت در محیط زیست غیر قابل انحلال است.

ورق پلی کربنات چیست

ورق پلی کربنات، یک نوع ورق پلاستیکی است که از ماده‌ای به نام پلی کربنات ساخته می‌شود. این ماده بسیار سبک، شفاف و مقاوم در برابر ضربه است. همچنین، ورق پلی کربنات دارای ویژگی‌ حرارتی است و می‌تواند در دمای بالا به صورت پایدار عمل کند.

ورق پلی کربنات معمولاً در موارد زیر استفاده می‌شود.  

 • صنایع ساختمانی
 •  تجهیزات الکترونیکی
 •  بسته‌ بندی 
 •  حمل و نقل 
 • به دلیل شفافیت بالا و مقاومت در برابر ضربه، در صنعت خودروسازی و تولید قطعات خودرو 

خصوصیات کلی ورق کارتن پلاست و پلی کربنات

ورق کارتن پلاست و ورق کارتن پلی کربنات دو نوع ورق کارتن با خصوصیات متفاوت هستند:

 • ورق کارتن پلاست: نوعی کاغذ مقوایی بوده که با پوششی از پلاستیک تقویت شده است. این ورق کارتن باعث افزایش مقاومت و سختی بیشتر شده که در قالب صنایع مختلفی مانند بسته بندی و حمل و نقل محصولات استفاده می‌شود.
 • ورق کارتن پلی کربنات: نوعی پلاستیک شفاف و با مقاومت بالا که به صورت ورق‌ عرضه می‌شود. این ورق کارتن به دلیل شفافیت خود و مقاومت بالا در برابر ضربه، در صنایعی مانند بسته‌بندی الکترونیک و ابزارآلات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورق کارتن پلاست و پلی کربنات از چه موادی تشکیل می شوند؟

مواد تشکیل دهنده ورق کارتن پلاست

ورق کارتن پلاست از چندین لایه مختلف تشکیل شده است.لایه بیرونی کارتن اغلب از کاغذ با دوام ساخته شده است و به عنوان لایه پوششی و حفاظتی برای لایه های داخلی استفاده می شود. لایه داخلی کارتن معمولاً از جعبه طبقاتی یا موجی تشکیل شده است که از کاغذ مقوایی با ضخامت متفاوت ساخته شده است.

ورق پلاست از پلاستیک ساخته شده  و معمولاً شامل پلی پروپیلن، پلی اتیلن، پلی استایرن و یا هر ترکیبی از این پلیمرها است. این نوع ورق از چندین لایه درست شده و هر لایه شامل پلیمرهای مختلف با ویژگی متفاوت است. ورق پلاست، بسیار سبک و مقاوم در برابر ضربه است.

مواد تشکیل دهنده ورق پلی کربنات

ورق پلی کربنات نیز از پلاستیک ساخته شده است، اما در مقابل ورق پلاست دارای خصوصیات فیزیکی و شیمیایی بهتری است. این نوع ورق از پلی کربنات ساخته شده که یک پلیمر شفاف با خصوصیات مکانیکی بسیار بالا است. ورق پلی کربنات بسیار سبک و مقاوم در برابر ضربه و شکستن است و به عنوان جایگزینی برای شیشه بسیار کاربرد دارد.

ورق کارتن پلاست و پلی کربنات در چه مواردی کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می گیرند؟

ورق کارتن پلاست و پلی کربنات مقاومت بالایی در برابر ضربه، حرارت، تغییرات شیمیایی و نور دارند.

 • در صنعت خودروسازی، این ورق به عنوان قطعه داخلی و خارجی خودروها مانند قطعات داخلی درب، سقف، ستون‌های بالایی، پنجره‌ها و فواصل پنجره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
 • در صنعت الکترونیکی، این ورق به عنوان قطعاتی مانند بدنه‌ی کامپیوترهای شخصی، لپ‌تاپ‌ها، تلویزیون‌ها، تجهیزات جانبی و دستگاه‌های تصویری و غیره استفاده می‌شود.
 • در صنعت ساختمانی، ورق کارتن پلاست و پلی کربنات به عنوان جزیی از داخل و خارج ساختمان مانند درب‌ها و پنجره‌ها، سایر اجزای بنا و نورگیرها استفاده می‌شود.
 • در صنعت بسته‌بندی، ورق کارتن پلاست و پلی کربنات به دلیل مقاومت بالایی که در برابر ضربه دارد، به عنوان جزء اصلی بسته‌بندی محصولاتی همچون الکترونیکی، دارویی و غذایی استفاده می‌شود.

مقایسه ویژگی های ورق کارتن پلاست و پلی کربنات

 در زیر به مقایسه‌ ویژگی‌های این دو ماده می‌ پردازیم:

 1. مقاومت: پلی کربنات در برابر ضربه، خراش، شکستگی و حتی حرارت بسیار مقاوم است، در حالیکه ورق کارتن پلاست از مقاومت کمتری برخوردار است.
 2. وزن: پلی کربنات سبک‌تر از ورق کارتن پلاست است، یعنی در برخی موارد می‌تواند جایگزین مناسبی برای ورق کارتن پلاست باشد.
 3. شفافیت: پلی کربنات به دلیل شفافیت بالایی که دارد، برای بسیاری از موارد (مانند تولید قطعات الکترونیکی) استفاده می‌شود. در حالی که ورق کارتن پلاست از شفافیت برخوردار نیست.
 4. هزینه: هزینه تولید پلی کربنات معمولاً بیشتر از هزینه تولید ورق کارتن پلاست است، اما با توجه به ویژگی‌های بیشتری که دارد، در صورت نیاز می‌تواند بهترین گزینه باشد.

آیا ورق کارتن پلاست و پلی کربنات قابل بازیافت هستند؟

بله، هر دو ورق کارتن پلاست و پلی کربنات قابلیت بازیافت را دارند. این مواد بازیافت‌پذیر هستند و می‌توانند به صورت دوباره استفاده شوند تا در مصارف دیگری مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از مواد بازیافت‌پذیر، کمک می‌کند تا زباله‌های بیشتری ایجاد نشود و منابع طبیعی حفظ شوند.

آیا ورق کارتن پلاست و پلی کربنات جایگزین یکدیگر می توانند باشند؟

ورق کارتن پلاست و پلی کربنات به دلایل مختلفی در برخی مصارف ممکن است جایگزین یکدیگر شوند:

 • ورق کارتن پلاست اغلب برای بسته‌بندی مواد خشک و سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • پلی کربنات برای صنایعی مانند صنایع الکترونیک، خودروسازی، ساختمان‌سازی و بسیاری صنایع دیگر استفاده می‌شود.

لذا، تعیین اینکه کدام ماده مناسب تر است، بسته به مصرف مورد نظر است.

تفاوت های اصلی ورق کارتن پلاست و پلی کربنات چیست؟

ورق کارتن پلاست و پلی کربنات دو نوع مواد متفاوت هستند که در ساخت اشیاء و سازه ها به کار می‌روند.

تفاوت‌های اصلی بین آن‌ها عبارتند از:

 1. ماده اولیه: ورق کارتن پلاست از کاغذ با روکش پلاستیکی تشکیل شده است، در حالی که پلی کربنات از یک پلیمر شفاف به نام پلی کربنات ساخته می‌شود.
 2. مقاومت: پلی کربنات از لحاظ مقاومت فیزیکی قوی‌تر است و می‌تواند در برابر ضربه‌های سنگین‌تر مقاومت بیشتری داشته باشد. در حالی که ورق کارتن پلاست معمولاً به دلیل مقاومت کمتر، برای بسته‌بندی محصولات سبک‌تر و با حساسیت کمتر به کار می‌رود.
 3. شکل‌پذیری: پلی کربنات به دلیل شکل‌پذیری بیشتر و انعطاف پذیری بیشتر، در ساخت محصولات با شکل‌های پیچیده و تنوع بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، به دلیل شفافیت بیشتر، معمولا در ساخت قطعات الکترونیکی و صنعت نمایشگرها به کار می‌رود.
 4. قیمت: ورق کارتن پلاست نسبتاً ارزان‌تر از پلی کربنات است، دلیل تفاوت در ماده اولیه و خواص فیزیکی آن‌ها است.

به طور کلی، انتخاب بین ورق کارتن پلاست و پلی کربنات بستگی به ویژگی‌های مورد نیاز محصول و نوع استفاده آن دارد.

بازگشت به لیست
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها