دسته بندی نشده

مراحل تولید ورق پلی اتیلن HDPE

مراحل تولید ورق پلی اتیلن HDPE

اگرچه ورق‌های پلی کربنات و پلکسی گلاس دو مورد از ورق‌های پلاستیکی هستند که بیشتر مورد بحث قرار گرفته اند، اما با این حال، ورق‌های پلی اتیلن با چگالی بالا بیشترین استفاده را دارند. انواع کامیون‌های اسباب بازی از  ورق پلی اتیلن HDPE ساخته شده اند. علاوه بر این برخی از ظروف پلاستیکی غذا و نیز کلاه سخت کار و بسیاری از مواردی مانند این نیز از ورق‌های HDPE  تولید می‌شوند. در حقیقت HDPE، شناخته شده ترین پلاستیک پلی اتیلن با چگالی بالا می‌باشد. این ترموپلاستیک از رشته‌هایی از مولکول اتیلن ​​ساخته شده اند و به همین علت این محصول سبک و محکم است. این ورق‌ها به دلیل وزن کم و مقاومت بالا می‌تواند مواد مصرفی برای تولید و بسته بندی محصول را کاهش دهد.

مزایای استفاده از ورق HDPE

ورق‌های پلی اتیلن فشرده HDPE  به دلیل کاربردهای مختلف و اینکه در بیشتر صنایع استفاده می‌شوند، بسیار محبوب هستند. مهم‌ترین مزایای این ورق‌ها شامل این موارد است:

 • وزن

همانطور که در بالا ذکر شد، HDPE  به علت وزن بسیار سبک و همچنین دوام بسیار بالا، مورد استقبال زیادی قرار گرفته است.

 • قابلیت انعطاف پذیری

این ورق پلی اتیلن به راحتی قالب شده و تقریبا به هر طرح و شکلی تبدیل می‌شود.

 • مقاومت در برابر ضربات

این ورق علاوه بر اینکه از مقاومت شیمیایی و ضربه‌ای بالایی برخوردار است، در برابر حشرات، پوسیدگی و کپک نیز مقاوم می‌باشد.

 • قابلیت مقاومت در آب و هوا

این ورق قادر است در بدترین شرایط آب و هوایی مقاومت کند و به این دلیل است که به طور معمول برای کاربردهای فضای بیرونی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • طول عمر

به دلیل اینکه HDPE دارای مقاومت آب و هوایی و شیمیایی بسیار بالایی است، می‌تواند طول عمر بالاتری در مقایسه با مواد سنتی داشته باشد.

 • دوام و ماندگاری

دوام ورق پلی اتیلن در کنار سبک بودن آن، یکی از مواردی است که سبب محبوبیت آن می‌شود. اگر اسباب بازی پلاستیکی کودکان را تا به حال زمین انداخته اید، حتما دوام HDPE را از نزدیک تجربه کرده اید، چرا که  HDPE، اصلا خرد نمی شود.

 • پایداری و قابلیت بازیافت

ورق های HDPE  قابل بازیافت می‌باشند. به این علت است که بسیاری از محصولات پلاستیکی بازیافتی مانند سطل‌های زباله و الوارهای پلاستیکی دوباره بازیافت می‌شوند.

علت مقاومت بالای ورق پلی اتیلن HDPE

کلمه HDPE، مخفف عبارت پلی اتیلن با چگالی بالا است که می توان چگالی آن را بین 0.941 تا 0.965 در نظر گرفت. در تشکیل این ماده ابتدا گاز متان به اتیلن تبدیل و در مرحله بعد با اعمال دما و فشار پلی اتیلن تولید می‌شود. زنجیره‌های پلیمری در پلی اتیلن HDPE به صورت فشرده قرار گرفته اند. به همین دلیل، این ماده در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی مقاوم است. از این رو از این پلیمر در تولید انواع محصولات مانند ظروف، اسباب بازی، لوله های آب، فاضلاب، قفسه های لباس استفاده می شود. ورق‌های ژئوممبران از جمله مواد متداول ساخته شده از این نوع پلیمر بوده و دارای غشای غیر قابل نفوذ سیال می‌باشند.

مراحل تولید پلی اتیلن سنگین گرید HDPE 

در این بخش به مراحل تولید پلی اتیلن سنگین HDPE، که تقریبا فرآیند عمومی تولید پلی اتیلن سنگین است، می‌پردازیم. اما ممکن است جزئیات بیشتری در هر مرحله وجود داشته باشد که بسته به نوع و تنظیمات واکنشگر و تجهیزات مورد استفاده متفاوت باشد. لازم به ذکر است که تمامی این مراحل تولید توسط تجهیزات تمام اتوماتیک کنترل و نظارت می‌شود تا کیفیت محصول نهایی قابل قبول و استاندارد باشد. تولید پلی اتیلن سنگین یا پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) شامل مراحل زیر است:

 1. در ابتدا باید مواد اولیه برای این فرآیند تهیه شود و برای تولید پلی اتیلن سنگین، نفت خام به عنوان ماده اولیه استفاده می‌گردد. نفت خام ابتدا به واحدهای تصفیه شده و سپس به واحدهای کراکینگ گرم و سبک منتقل می‌گردد تا به گاز هیدروژن و اتیلن تبدیل شود.
 2. پس از آن در مرحله بعدی، گاز اتیلن به واکنشگرهای پلیمریزاسیون انتقال می‌یابد. در این واکنشگرها، گاز اتیلن تحت فشار و دمای بالا به پلیمر پلی اتیلن سنگین تبدیل می‌شود.
 3. پس از تشکیل پلیمر، لازم است که آن را خنک کنند. برای این منظور، از سیستم‌های خنک کننده استفاده می‌شود تا پلیمر به حالت جامد تبدیل شود. سپس، پلیمر خنک شده را جمع آوری و از واکنشگر خارج می کنند.
 4. پس از جمع آوری پلیمر، آن را به صورت گرانول‌های کوچک برای استفاده در فرآیندهای بعدی پردازش می‌کنند. این گرانول‌ها برای تولید محصولات نهایی مانند لوله‌ها، ظروف، فیلم‌ها و بسیاری از این موارد، استفاده می‌شوند.
 5. مرحله آخر، نوبت به سته بندی و توزیع می‌رسد که در این مرحله، گرانول‌های پلی اتیلن سنگین در بسته بندی مناسب قرار داده می‌شوند. پس از آن نیز آن‌ها برای توزیع به مشتریان نهایی آماده می‌گردند.

ویژگی محصول خروجی از خط تولید پلی اتیلن سنگین

 • ضخامت یکسان ورق‌ها
 • مقاومت مکانیکی مناسب با وجود داشتن دانسیته پایین
 • صرفه جویی در مصرف آب به علت تخریب کمتر
 • عدم خوردگی و زنگ زدگی
 • سازگاری به محیط زیست
 • قابلیت جابجایی و حمل و نقل آسان 
 • مقاومت شیمیایی و سایشی بالا
 • بهداشتی و غیر سمی
 • قابل بازیافت
 • ضریب زبری پایین
 • طول عمر مطلوب
 • وزن پایین
 • ضریب رسانایی حرارتی پایین
 • سهولت اتصال آنها به هم
 • هزینه کم پس از نصب

کاربرد ورق پلی اتیلن فشرده HDPE در صنایع گوناگون

در این بخش به چند مثال از کاربردهای گسترده ورق پلی اتیلن فشرده اشاره می‌کنیم. به طور کلی، این پلاستیک به دلیل خواصی مانند مقاومت بالا در برابر ضربه، سبکی، مقاومت شیمیایی و عایق بودن، در بسیاری از صنایع کاربرد داشته و استفاده می‌شود. مواردی از کاربردهای ورق پلی اتیلن فشرده HDPE عبارتند از:

 • صنعت خودروسازی

ورق پلی اتیلن HDPE به دلیل خواص مکانیکی خود مانند مقاومت در برابر ضربه، خوردگی، سبکی و قابلیت پردازش آسان، برای استفاده در خودروها مناسب هستند. این ورق‌ها در صنعت خودروسازی به منظور تولید قطعات داخلی خودرو مثل داشبورد، پنل‌های درب، صندلی‌ها و برخی قطعات ساختاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 • صنعت کشاورزی

ورق پلی اتیلن HDPE مقاومت خوبی در برابر عوامل جوی مانند آب، خاک و تغییرات دما دارند و در صنعت کشاورزی به عنوان پوشش گلخانه، پوشش زمین و غلات، بسته‌ بندی محصولات کشاورزی و لوله‌های آبیاری استفاده می‌شود. 

 • صنعت بسته ‌بندی

از ورق پلی اتیلن برای ساخت بطری‌ها، جعبه‌ها، فیلم‌های بسته ‌بندی و ظروف مقاوم در برابر رطوبت و شوک استفاده می‌شود. از این ورق‌ها به عنوان یک ماده بسته ‌بندی محافظ و بسیار موثر استفاده می‌شود. 

 • صنعت الکترونیک

خواص الکتریکی مناسب و عایق بودن ورق پلی اتیلن، آن را برای استفاده در قطعات الکترونیکی مناسب می‌سازد. این پلاستیک فشرده، در صنعت الکترونیک برای ساخت قطعاتی مانند پوشش‌های الکتریکی، عایق‌ها، پنل‌ها و صفحات مدار چاپی استفاده می‌شود. 

 • صنعت ساخت و ساز

این ورق‌ها مقاومت مکانیکی و استحکام بالا و همچنین قابلیت نصب و پردازش آسانی نیز دارند. در صنعت ساخت و ساز، ورق پلی اتیلن HDPE برای ساخت نمای خارجی ساختمان، پوشش سقف، پنل‌های آکوستیک و عایق‌های حرارتی استفاده می‌شود. 

 • صنعت نفت و گاز

ورق پلی اتیلن مقاومت شیمیایی بالا در برابر مواد شیمیایی و روغن‌ها را دارا بوده و می‌توانند در شرایط سخت صنعت نفت و گاز استفاده شوند. از این ورق‌ها به عنوان پوشش‌های ضدخوردگی، لاینرها، روکش‌ها و قطعات ایزولاسیون در صنعت نفت و گاز استفاده می‌شود. 

خرید ورق پلی اتیلن از مجموعه معتبر واقف ظرف

ورق‌های پلی اتیلن را می‌توان در متنوع ترین رنگ‌های روز دنیا در مجموعه واقف ظرف با کمترین درصد خطا در مقایسه با رنگ سفارشی مشتری تولید کرد. اگر قصد ساخت ورق پلی اتیلن یا سایر محصولات این پلیمر معروف را دارید، می توانید این محصول را با بالاترین کیفیت از مجموعه معتبر و خوشنام واقف ظرف خریداری کنید. جهت استفاده از رنگدانه‌های پلیمری، مهارت‌های خاصی مورد نیاز است که بازرگانی واقف ظرف، این کار را به صورت سفارشی، حرفه‌ای و شبانه روزی انجام می‌دهد. این مجموعه معتبر سعی کرده است محصولاتی با کیفیت و استاندارد را به مشتریان عزیز خود عرضه کند.

بازگشت به لیست
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها