ورق کریستال را می توان یکی از مصالح جدید و کاربردی در صنایع مختلف و به خصوص صنعت ساختمان دانست. این ورق ها شفافیت بالا و درصد بلورینگی پایینی دارند و در بسیاری از موارد مثل گلخانه های مصنوعی به جای شیشه مورد استفاده قرار می گیرند. این ورق ها به دلیل خواصی که دارند از مزایای زیادی برخوردار بوده و باعث کاهش هزینه ها نیز می شوند. در ادامه با ما همراه شوید تا به طور کامل با ورق یا طلق کریستال آشنا شویم.

ورق کریستال چیست؟

ورق کریستال که با نام لاتین پلی استایرن (Polystyrene) نیز شناخته می شود، دارای شفافیت زیاد و وزن سبک است. این ورق جایگزینی ارزان قیمت برای شیشه و سایر پلاستیک های شفاف است و مزایای زیادی نیز نسبت به آنها دارد. کریستال (GPPS) قابلیت نصب آسانی داشته و در ابعاد مختلف قابل تولید است. صنایع راه و ساختمان، تزئینات خانگی، صنایع کشاورزی و حتی تولیدات مرسوم از این ورق ها استفاده می کنند.

خوب است بدانید می توان به این ورق ها خواصی اضافه نمود که اختصاصا جوابگوی نیازهای شماست. این ورق ها مثل شیشه شفاف هستند و از ضخامت های متفاوتی برخوردارند. با توجه به اینکه شباهت این ورق ها به شیشه زیاد است، بسیاری ممکن است حتی آن را با خود کریستال یا شیشه اشتباه بگیرند.

ورق کریستال چگونه ساخته می شود؟

ساخت ورق کریستال با ساخت شیشه شباهت های زیادی دارد. در این فرایند ابتدا ماده اولیه یا مونومر داغ می شود تا بتوان ساختار مولکولی آن را تغییر داد. زمانی که ماده کاملا نرم و خمیری شد، باید در فشار خاصی قرار بگیرد و بعد مرحله سرمایش آغاز گردد. ماده مونومر گلوله های استایرن است که پس از فرایند پلیمری شدن به پلی استایرن یا همان طلق کریستال تبدیل می شود.

البته روش های دیگری نیز برای تولید ورق کریستال وجود دارد؛ تکنیک هایی مثل قالب گیری تزریقی، قالب گیری ضربه ای، اکستروژن و … از این روش ها هستند. در تمام این روش ها ماده اولیه در دمای خاصی ذوب شده و به وسیله یک قالب مخصوص پرداخته می شود. این قالب گیری باعث می شود که بتوان ورق را در اشکال مختلف تولید کرد و محصول نهایی را مطابق نیاز مصرف کننده ایجاد نمود.

ورق کریستال؛ جایگزینی برای شیشه

شیشه معمولا نقاط ضعفی دارد که باعث می شود به خصوص در مراکز صنعتی به دنبال یک جایگزین مناسب برای آن باشیم.

ورق کریستال مقاومت بسیار بالایی دارد و نسبت به شیشه در برابر ضربه مقاوم است. علاوه براین، این ورق ها چگالی پایینی داشته و بسیار سبک اند. از دیگر مزایای طلق نسبت به شیشه می توان به ارزان بودن و مقاوم بودن آن اشاره کرد؛ به طوری که ورق هیچگاه ترک خورده یا شکسته نمی شود و در ابعاد گسترده ارزان قیمت است.

ورق کریستال چه ویژگی هایی دارد؟

ورق های کریستال

ورق کریستال نوعی پلیمر است که علاوه بر استحکام و مقاومت گرمایی بالا، از انعطاف پذیری مناسبی نیز برخوردار است.

بنابراین این ورق در مقابل ضربه نیز مقاوم بود و به راحتی در هر جایی مورد استفاده قرار می گیرد. البته باید توجه داشت که طلق کریستال کمی نسبت به سایر انواع طلق ها مقاومت کمتری دارد که علت آن نازک بودن و شفاف بودن این طلق است.

پیشنهاد مطالعه: ورق پلیمری

مقاومت طلق کریستال نسبت به شیشه معمولی حدود 30 برابر بیشتر است؛ بنابراین زمانی که قرار باشد در یک محل آسیب پذیر از پوشش شفاف استفاده کنیم، قطعا ورق کریستال گزینه بهتری است. علاوه بر این ورق کریستال خاصیت چاپ پذیری، ترموفرمینگ و حتی رنگ پذیری را نیز دارد و آن را می توان مطابق نیاز خود به محصول کاربردی تبدیل کرد.

سایر خصوصیات ورق کریستال

استفاده از ورق کریستال در مواردی که به شفافیت و عبور نور احتیاج دارید مناسب است. این طلق ها سطح صافی دارند که کمک می کند از نظر زیبایی نیز با سازه ها متناسب باشند. همچنین قیمت طلق کریستال بسیار مناسب است و به همین دلیل ارزش خرید بالایی دارد. حالت شفاف این طلق از زیبایی بالایی برخوردار بوده و حتی در برخی پروژه های مسکونی به عنوان شیشه مورد استفاده قرار می گیرد. این طلق ها توانایی حفظ شفافیت و رنگ داشته و پس از چند سال استفاده و تمیز کردن خواص خود را از دست نمی دهند.

ورق کریستال عایق رطوبتی فوق العاده ای است که اجازه عبور هیچگونه رطوبتی را نمی دهد؛ به همین دلیل در صنایع کشاورزی از کاربرد ویژه ای برخوردارند. علاوه بر این می توان از این ورق ها در فضاهای حساس استفاده کرد؛ چرا که ایمنی بیشتری نسبت به شیشه دارند و در صورت شکستن خطرناک نیستند. همچنین وزن کمتر این ورق ها دردسر کمتری برای مصرف کنندگان ایجاد می کند و از نظر اجرایی راحت تر استفاده می شود.

طلق های کریستال خاصیت بازیافت پذیری دارند و به محیط زیست آسیب نمی رسانند. بنابراین بدون توجه به میزان آلودگی ایجاد شده توسط ورق کریستال، میتوان در میزان دلخواه از آن استفاده کرد.

مزایا و معایب ورق کریستال

می توان گفت که تاکنون از مزایای ورق کریستال صحبت کردیم. با این وجود این محصول نیز مثل هر محصول دیگری از مزایا و معایب در کنار یک دیگر برخوردار است. در ادامه به طور کامل به این موارد خواهیم پرداخت.

مزایا

اصلی ترین مزیت ورق کریستال نسبت به سایر ورق ها و شیشه، قیمت ارزان آن و درصد پایین بلوری است. این ویژگی ها باعث می شود در صنعت ساختمان بتوان راحت تر از این ورق ها استفاده کرد و حتی کارایی بیشتری را نیز انتظار داشت. همچنین این ورق ها از خاصیت شکننده بودن کمی برخوردارند و به همین دلیل کاربرد آنها از سطح مورد انتظار نیز فراتر می رود؛ به طوری که در سقف کاذب، شلف های تزئینی، دکوراتیو باکس ها و حتی اجرای نما از این ورق استفاده می شود. سایر مزایای ورق کریستال شامل:

 •         خواص نوری ایده آل
 •         قالب پذیری
 •         شفافیت بالا
 •         وزن سبک
 •         عایق الکتریکی
 •         عایق گرمایی
 •         عایق رطوبت
 •         نصب آسان
 •         مقاومت شیمیایی مناسب
 •         سختی سطح بالا
 •         تطبیق پذیری بالا
 •         مقاومت در برابر ضربه و  لرزش
 •         قیمت ارزان

معایب

مهم ترین عیب ورق کریستال این است که در برابر اشعه UV یا ماورا بنفش خورشید مقاومت خوبی ندارد و به همین دلیل اغلب از این ورق در بخش های داخلی ساختمان استفاده می شود. البته باید گفت که نوع ضد آفتاب و ضد UV این طلق ها نیز موجود است و در موارد تحت اثر مستقیم خورشید می توان از آنها استفاده نمود. همچنین باید گفت که مقاومت ورق کریستال در برابر ساییدگی زیاد نیست و حین استفاده یا نصب این طلق باید نهایت احتیاط را داشته باشید.

عایق بودن ورق کریستال چه کمکی به مصرف کننده می کند؟

ضریب انتقال گرمایی ورق کریستال نسبت به شیشه کمتر است و انتقال گرمای کمتری صورت می گیرد؛ البته این پوشش ها کاملا عایق نیستند اما در هر صورت گرما یا سرما را بیشتر حفظ می کنند. همچنین عایق بودن این ورق ها در برابر رطوبت بسیار خوب است و مجاورت طولانی آنها با رطوبت آسیبی به ورق وارد نمی کند. همین ویژگی ها باعث می شود که یکی از اولین انتخاب ها برای ایجاد یک گلخانه استاندارد، ورق کریستال باشد.

ورق های کریستال شفاف با عبور نور باعث گرم شدن محیط داخل گلخانه می شوند اما اجازه عبور گرما از داخل به خارج را نمی دهند. به همین دلیل گلخانه هایی که از این محصولات بهره می برند در زمستان هوای گرم را تجربه می کنند.

تمیز کردن ورق کریستال چگونه است؟

قبل از اینکه سراغ تمیز کردن ورق کریستال بروید، باید گرد و غبار سطح آن را پاک کنید. در غیر این صورت با کشیدن دستمال روی سطح ورق و کشیده شدن گرد و غبار، امکان ساییده شدن و خراشیدگی آن وجود دارد. پس از اینکه گرد و غبار سطح طلق کریستال از بین رفت، میتوان از یک اسپری شیشه پاک کن و دستمال نرم پنبه ای برای تمیز کردن سطح آن استفاده کرد. تمیز کردن ورق کریستال نباید به صورت دورانی انجام شود و حتما می بایست دستمال را در یک جهت کشید. استفاده از دستمال زبر یا آب برای پاک کردن سطح ورق ممکن است به شفافیت آن آسیب وارد کند.

کاربردهای ورق کریستال

ورق کریستالی

همانطور که گفتیم به دلیل اینکه ورق کریستال فاقد خاصی ضد UV است، معمولا از این ورق در قسمت های درونی ساختمان استفاده می شود. همچنین استفاده از این ورق ها برای ایجاد طرح آسمان مجازی که به تازگی رایج شده است مناسب است.

در بسیاری از فروشگاه ها، رستوران ها و … از این محصول برای پارتیشن بندی و جداسازی محیط ها استفاده می شود. ساخت محافظ نمایشگر و یا بیلبورد تبلیغاتی با کیفیت با ورق کریستال امکان پذیر خواهد بود.

سایر کاربردهای ورق کریستال شامل:

 •         کابین ها و صفحه های دوش در حمام
 •         اساس خانه
 •         کاورهای محافظ
 •         پوشش های شیشه ای داخل خانه
 •         بسته بندی قطعات
 •         قاب عکس برای نقاشی و پوستر
 •         اسباب بازی
 •         چراغ های سقفی
 •         پوشش های ضد آب
 •         تابلوهای راهنمایی

به طور کلی از آنجایی که خواصی مثل شفافیت، استحکام، انعطاف پذیری و قیمت ارزان همگی در ورق کریستال جمع شده اند، با توجه به نیاز در هر جایی میتوان از این محصولات استفاده کرد.

انواع ورق کریستال

متداول ترین نوع این محصول شامل:

 1.       ورق کریستال شفاف یا GPPS
 2.       ورق مقاوم یا HIPD
 3.       ورق مقاوم و شفاف یا EPS

در ادامه به صورت جزئی با این ورق های کریستال آشنا می شویم:

ورق کریستال شفاف (GPPS)

این ورق کریستال متداول ترین طلق در ساختمان ها است و همانطور که از اسمش پیداست از نظر عبور نور عالی است. این ورق ها درصد بالایی از نوری که به آنها تابیده می شود را عبور می دهند و در برابر نور مقاوم اند. شفافیت بالای این طلق ها باعث می شود که برای ایجاد محیط های پر نور و آفتابی مناسب باشند؛ به طوری که حتی در موارد متعدد برای ساخت استخر سرپوشیده از این ورق ها استفاده می کنند.

برای اینکه ورق های کریستال شفاف در مقابل UV نیز مقاوم باشند، می بایست به آنها افزودنی هایی را اضافه کرد یا آنها را رنگ کرد. بنابراین بهتر است برای استفاده در محیط های خارجی از این ورق های مخصوص استفاده کنیم.

ورق کریستال مقاوم (HIPD)

ورق کریستال مقاوم از پلی استایرن سنگین تری ساخته شده و معمولا ضخامت بالاتری نیز دارد. این نوع از ورق مقاوم ترین طلق پلی استایرنی در بازار است و اغلب در ساخت آنها 5 تا 10 درصد پلی اتیلن یا لاستیک به آنها افزوده می شود. مقاومت عالی این ورق ها در برابر کشش، ساییدگی و ضربه باعث می شود که قابلیت استفاده در محیط های سخت را داشته باشند. اگرچه شفافیت این ورق ها کمتر است اما نور به خوبی از آنها عبور می کند.

ورق کریستال مقاوم و شفاف

این نوع ورق منحصر به فرد است و علاوه بر شفافیت، مقاومت خوبی نیز ارائه می کند. این طلق ها در استفاده های نوری کاربرد دارند اما مقاومت بالایی نیز دارند. همچنین از دیگر ویژگی های این طلق ها، عایق بودن مناسب آنهاست؛ به طوری که به منظور ایجاد یک عایق استاندارد بهتر است از این ورق ها استفاده کنید و همزمان مقاومت و استحکام بالا را نیز تجربه کنید.

تنوع رنگ در ورق کریستال

علاوه بر ورق کریستال شفاف، انواعی از ورق های رنگی نیز وجود دارد که البته تنوع رنگ آنها کمتر است. این رنگ ها استانداردهای خاصی دارند که باعث می شود در جایی به خصوص کاربرد داشته باشند. به عنوان مثال ورق های کریستال شفاف، دوغی، شیری و بامبو از متداول ترین انواع این طلق ها هستند. علاوه بر این ممکن است ورق ها ساده یا طرح دار باشند و برجستگی هایی در سطح خود داشته باشند.

قیمت ورق کریستال

همانطور که گفتیم قیمت ورق کریستال نسبت به کیفیت آن و سایر انواع طلق ها بسیار به صرفه است. قیمت این محصولات تا حد زیادی تابع ضخامت، وزن و رنگ آنهاست. بنابراین با توجه به این مسئله و نوسانات بازار نمی توان قیمت ثابتی را اعلام کرد.

با این وجود قیمت این طلق با توجه به مزایا و کاربردهای آن بسیار ارزان است. برای اطلاع دقیق از قیمت طلق کریستال می توانید با کارشناسان ویژه در بخش تماس با ما ارتباط برقرار نمایید و از مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید.

ورق کریستال را از کجا تهیه کنیم؟

خرید ورق کریستال با کیفیت بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که دوام و ویژگی های طلق می تواند کارایی و کاربرد آن را برای شما تعیین کند. بنابراین توصیه می کنیم این نوع از ورق را از تولید کننده ای تهیه کنید که برای محصولات خود وسواس زیادی به خرج می دهد و آن را مطابق با استانداردهای بین المللی تولید می کند.

شما می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و باکیفیت ترین انواع ورق کریستال را به صورت غیر حضوری سفارش دهید؛ همچنین از گارانتی کیفیت و تحویل آسان نیز بهره مند شوید.