نوار کودکش چیست؟

در سالن‌های پرورش مرغ تخمگذار از قفسه‌های چند طبقه ایستاده با همان قفس‌های باتری استفاده می‌کنند که مرغ‌ها درون این قفس‌ها نگهداری می‌شوند. با توجه به اینکه این مرغ‌های دارای دوره پرورش طولانی مدتی هستند، مدفوع آن‌ها به صورت مرتب در کف سالن‌های مرغداری جمع می‌شود. در صورتی که این مدفوع که به اصطلاح به آن‌ها کود گفته می‌شود، از سالن خارج نشود می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد. جمع شدن این مدفوع در کف سالن و خارج نکردن آن به دلیل آلودگی مدفوع می‌تواند باعث گسترش بیماری‌های مختلف و همچنین ایجاد بوی ناخوشایند شود. 

نوار کودکش

به منظور جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی در سالن‌های مرغداری، از این نوار به منظور خارج کردن مدفوع مرغ‌ها از سالن استفاده می‌کنند. این نوارها غلطک‌هایی هستند که به یک سری موتور برقی متصل بوده و با کمک نیروی محرکه این موتورها به حرکت درآمده و کود موجود در کف سالن را جابجا و به خارج از سالن هدایت می‌کنند. به این ترتیب نوار کودکش با هدایت مدفوع مرغ‌های تخمگذار از سالن به بیرون از بروز مشکلاتی مانند بیماری‌های مختلف و ایجاد بوی ناخوشایند و آزار دهنده جلوگیری می‌کند. این ابزار یکی از مهم‌ترین تجهیزات در سالن‌های مرغداری محسوب می‌شود که برای پرورش مرغ تخمگذار مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

نوار کودکش چگونه ساخته می‌شود؟ 

نحوه ساخت نوار کودکش

این نوار یکی از ابزارهای مهم در سالن‌های مرغداری به حساب می‌آید که به دلیل تماس با مواد آلاینده باید از جنس مقاوم و مستحکم ساخته شوند. در واقع جنس نوار کودکش باید به نحوی باشد قابلیت شستشو داشته و همچنین در تماس با مواد آلاینده موجود در مدفوع مرغ‌ها،‌ مقاومت خوبی داشته و دچار آسیب جدی نشود. به همین دلیل در تولید و ساخت ورق کودکش معمولا از ورق‌های PP (پلی پروپیلن) استفاده می‌شود. این نوارها را می‌توان متناسب با نیاز دستگاه با عرض و طول سفارشی تولید کرده و در دستگاه‌های صنعت مرغداری (قفس‌های پرورش مرغ تخمگذار و گوشتی) مورد استفاده قرار داد. 

 ورق پلی پروپیلن چیست؟

نوار کودکش چه ویژگی و کاربردی دارد؟

ویژگی نوار کودکش

اصلی‌ترین کاربرد نوار کودکش در صنعت مرغداری، جمع‌آوری و انتقال مدفوع مرغ‌ها از کف سالن‌های پرورش طیور و انتقال آن به خارج از سالن است. نوار کودکش با انجام این کار از مشکلات مختلفی مانند آلودگی محیط و تولید بوی نامطبوع و همچنین گسترش و بروز بیماری‌های مختلف برای طیور و انسان جلوگیری می‌کند. در تولید این نوارها از ورق‌های پلی پروپیلن استفاده می‌شود که در برابر عوامل آلاینده مقاوم بوده و به راحتی قابل شستشو نیز هستند. 

کاربرد نوار کودکش

نحوه استفاده از نوار کودکش چگونه است؟

نوار کودکش به این شکل طراحی شده که بر روی غلطک‌هایی که به موتور برقی متصل هستند، قرار گرفته است. این موتور الکتریکی، غلطک‌ها را به چرخش درآورده و حرکت چرخشی آن‌ها باعث می‌شود که نوار به حرکت درآید. در واقع این غلطک‌ها به حرکت روان و راحت نوار کودکش کمک می‌کنند.

نحوه استفاده از نوار کودکش

دستگاه در داخل سالن از محل مورد نظر برای جمع‌آوری و انتقال مدفوع مرغ‌ها تا فضای مشخص در بیرون سالن نصب می‌شود. دستگاه پس از نصب روشن شده و حرکت نوار نقاله‌های دستگاه، کود را از داخل سالن به سمت بیرون سالن هدایت می‌کند. 

ورق کودکش

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها