نفت چیست؟

نفت مخلوطی است از ئیدروکربن های جامد و به صورت مایع و گاز که از تجزیه شدن پیکر مرده جانداران تک سلولی (زئوپلانکتون ها و جلبک ها …) در سنگ رسوبی در گرما و فشار زیاد به وجود می آید؛ نفت خام یا پترولیوم به طور طبیعی در زیر زمین یافت میشود و پس از استخراج تبدیل به سوخت و فرآورده های دیگر میشود.

پتروشیمی

واژه پتروشیمی از دو کلمه پترون و شیمی ترکیب شده و معنی لغوی آن مواد شیمیایی حاصل از نفت است.

– محصولات پتروشیمی را میتوان به سه دسته مشخص تقسیم کرد؛

– محصولاتی اصلی مانند:اتلین،پروپلین،گوگرد،بنزین،امونیاک و … که خود پایه اساس محصولات دیگر متعدد پتروشیمی هستند.

– محصولات میانی که از محصولات اصلی تولید شده و مواد اولیه کارخانه های تولید کننده محصولات نهایی را تشکیل میدهند؛ پلی استایرن ها، پلی پروپلین و …

– محصولات نهایی که برای ساختن لوازم و ابزار مورد مصرف عموم مردم به کار میروند مانند لوازم خانگی، صنعتی، ظروف پلاستیکی و …

هایمپک ps

پلی استایرن چیست: پلی‌استایرن(Polystyrene) یک پلیمر مصنوعی معطر از مونومر استایرن (یک ماده پتروشیمی) می‌باشد که به سه نوع معمولی، مقاوم و انبساطی وجود دارد. از نظر شیمیایی، پلی استایرن یک هیدروکربن طویل زنجیر است که در آن مراکز متغیر کربنی به گروه‌های فنیل (نامی که به بنزن حلقه‌ای داده می‌شود) متصلند. فرمول شیمیایی پلی استایرن (n(C8H۸ می‌باشد.

پلیمرهای نرمش پذیر در مقابل حرارت) این امکان را می‌دهد تا هنگام حرارت دادن به راحتی نرم شده و به شکل‌های گوناکون درآید.

پلی استایرن مقاوم این نوع پلی استایرن با نام اختصاری high-impact polystyrene) HIPS) مقاوم به ضربه است و به همین دلیل در ساخت ظروف و بدنهٔ لوازم خانگی کاربرد دارد. نام تجاری این ماده در بازار ایران هایمپک می‌باشد. موارد مصرف برای تولید انواع ظروف یکبار مصرف، لوازم ورزشی، اسباب بازی، عایق برودتی

پلی پروپلین pp

تاریخچه پلی پروپیلن

تاریخچه پلی پروپیلن به واسطه پلیمریزه شدن پروپیلن بوجود آمده است و در مقایسه با دیگر مواد پلاستیکی جدیدا کشف گردیده است. پلی پروپیلن توسط فونتانا در سال ۱۹۵۰ اختراع شده و با یک ساختار نامنظم با وزن مولکولی زیاد مشخص می گردد. پروپیلن موفقیت زیادی در صنعت داشته و ساخته تک آرایشی پلی پروپیلن می باشد که توسط جیولیو ناتا در سال ۱۹۵۴ اختراع شد. پلی پروپیلن در زمان ترتیب یافتن رادیکالهای متیلی در یک طرف زنجیره ، تک آرایشی می باشد. در سال ۱۹۵۷ ، تولید پلی پروپیلن تحت نام تجاری ” موپلن ” ( MOPLEN ) توسط مونتدیسون آغاز گردید. بعد از آن ، تولید و تجارت آن محصول توسط دیگر شرکت های اروپایی ، آمریکایی و ژاپنی شروع شد.

پلی پروپیلن چیست ؟

پلی پروپیلن ( PP ) یکی از چندین مشتقات پروپیلن ( CH3-CH=CH2 ) است

پلی‌پروپیلن یک پلیمر ترموپلاست می‌باشد که در یک بازه گسترده از کاربردها شامل فیلم و ورق، قالب‌گیری دمشی، قالب‌گیری تزریقی، بسته‌ بندی غذایی، نساجی، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، لوله، کاربردهای صنعتی و ساختمانی و اجزاء خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، پلیمر تولید شده از منومر پروپیلن به طور معمول در برابر حلال‌های شیمیایی، بازها و اسیدها مقاوم می‌باشد. کد مشخصه این پلیمر می‌باشد.

کریستال Gpps

کریستال (gpps) موادی شفاف با درصد بلورینگی پایین بوده که میتواند به عنوان جایگزینی شفاف استفاده شود پلی استایرن معمولی پلی استایرینی با نام اختصاری GPPS که جهت مصارف عمومی مورد استفاده قرار میگیرد این پلی استایرنها خواص دی الکتریکی است به همین دلیل در مصارف الکتریکی کاربرد بالایی دارند. هموپلیمر GPPS سخت و شفاف بوده که دارای خصوصیت شکل پذیری عالی است. همچنین باید گفت این پلیمر در حالت اصلاح نشده شکننده است؛ در صنعت و بازار به این پلیمر، کریستال نیز گفته می شود. و بیشترین مصرف آن تولید ظروف یکبار مصرف است.

عیوب کریستال:

این پلاستیک شکننده میباشد.

مقاوت آن در برابر اشعه uv پائین بوده و فقط برای کاربردهای داخلی مناسب هستند.

مستربچ چیست؟

مستربچ محصولی است که در آن پودر رنگ (پیگمنت) و یا افزودنی های دیگر به صورت بهینه با یکدیگر در یک رزین پایه ادغام می شود.

مستربچ حاوی سه جز است؛
1. پایه پلیمری
2. مواد شیمیایی افزودنی
3. عامل سازگاری فعال به عنوان پخش کننده.

پایه پلیمری مستربچ معمولا بایستی مشابه پلاستیک اصلی تزریقی با شکل ظاهری دانه ایی (گرانول) است.

مواد شیمیایی افزودنی: برای تغییر برخی از خواص پلیمرها باید مستربچ از ترکیباتی که این خواص را داشته باشد در ترکیب خود استفاده کنند پیگمنت ها و پرکننده ها از جمله افزودنی هایی هستند که اضافه میشوند.

عامل سازگاری: با اضافه کردن موادی مانند پلی پرو پلین و مالئیک انیدرید خاصیت سازگار کنندگی این ترکیب را با پلیمرها تنظیم میکنند.

انواع مستربچ ها:
رنگی ، سفید، مشکی،پرکننده
رنگی: صنایع تولید پلاستیک و قطعات پلاستیک و پلیمری زیادی به مواد اولیه رنگی برای تولیدات خود نیاز دارند.
سفید: از نمونه های سفید این محصول در تهیه مواد با رنگ روشن استفاده می شود مانند لیوان یکبار مصرف بطری …
مشکی: به عنوان پایه پلیمری برای رنگ امیزی برای محصولات مقاوم به اشعه uv ساخته می شوند و کاربرد زیادی دارند ، تولید کننده لوله و اتصالات، تولید کنندگان لوازم خانگی و…
مستربچ پرکننده: برای کاهش قیمت و بهبود خواص مستربچ استفاده می شود و از مستربچ کربنات کلسیم ، مستربچ تالک، میکا و مستربچ های دیگر به عنوان مستربچ پر کننده میتوان یاد کرد.